Stíhačka vs Vábnička

Často sa stretávam u mužov so sťažnosťami na svoje nežné polovičky, ktoré vnímajú ako stíhačky, ktoré ich neprestajne kontrolujú a nedajú im dýchať.
Od žien často zase počúvam sťažnosti, že sa cítia byť odmietané a akákoľvek ich snaha prejaviť mužovi lásku nie je prijímaná.
V tomto článku si vysvetlíme jeden z dôvodov, prečo tieto navonok nesúvisiace sťažnosti spolu súvisia a ako nájsť spokojné riešenia, kedy vlk môže zostať sýty a aj ovečka celá.

Urobte si krátky test, podľa ktorého môžete zistiť, nakoľko ste viac v pozícii mužmi spomínanej stíhačky alebo milujúcej vábničky.

Test:

Odpovedzte si na nasledujúce otázky áno/nie:

  • Voláte niekoľko krát denne svojmu partnerovi a pokiaľ vám nezdvihne alebo zavolá neskôr častujete ho výčitkami?
  • Keď poznáte partnerov harmonogram a v priebehu dňa zistíte, že ste niečo zabudli kúpiť alebo vybaviť – delegujete to hneď v ten deň na partnera?
  • Pýtate sa každý deň (alebo skoro každý deň) aký má váš partner program?
  • Pri rozhovoroch sa snažíte od partnera získať sľub, že niečo urobí alebo neurobí, pričom viete, že nie je vašej požiadavke naklonený?
  • Keď partner prichádza domov zaplavíte ho množstvom otázok („Čo si robil?, Kedy a kde si bol?“, „Prečo…?“)?
  • Povedal vám váš partner niekedy, že sa cíti ako na výsluch (alebo, že by ste mali ísť robiť na políciu 😊)?
  • Máte pocit, že vás partner neposlúcha a robí si čo chce?

 

Koľko krát ste si odpovedali áno? Pokiaľ ste si neodpovedali áno, ale niektoré veci s vami zarezonovali a týkajú sa vášho vzťahu/vášho správania vo vzťahu voči partnerovi, zarátajte si, prosím, aj tie.

Pokiaľ ste si aspoň 1x odpovedali áno, je pravdepodobné, že vo vašom vzťahu už nastala situácia, kedy vás váš partner/partnerka vnímal/a alebo označil/a ako stíhačku.
Myslím si, že každý z nás (a je jedno, či ide o muža a či o ženu) má reálnu šancu stať sa stíhačkou. Každý sa k tomu môže dopracovať iným spôsobom, ktorý nevylučuje pozitívny úmysel.
Často mám pocit, že k stíhačke sa človek dopracuje práve na základe pozitívnych úmyslov a nesprávne interpretovaných slov alebo skutkov.

AKO JE TO MOŽNÉ?

Muži a ženy sa líšime vo veľa veciach, počínajúc od fyzických, cez fyziologické odlišnosti a končiac u prežívaní emócii a spôsobu komunikácie a uvažovania.

Muži aj ženy sa často cítia byť tým druhým partnerom oklamaní, pretože to, čo si spolu zažívali v počiatkoch vzťahu a čo im dávalo dobrý pocit byť spolu sa časom akoby vytráca a pocit, ktorý nastupuje býva často obmedzenie alebo odmietanie.

Chodíme spolu…

Na začiatku vzťahu, kým spolu chodíme, trávime spolu svoj voľný čas. Zabúdame však na to, že okrem toho, že sme spolu, máme svoj deň zorganizovaný aktivitami, ktorým sa venujeme oddelene a zároveň aj noci (prevažne😊) trávime oddelene. Toto všetko nám dáva priestor na to organizovať si svoj deň podľa seba. Nikomu neskladáme účty (pokiaľ nebývate u rodičov).

Žijeme spolu…

Keď spolu začneme žiť, vytvárame si svoj spoločný domov. Začínajú prichádzať prvé problémy. Jeden očakáva, že čas, ktorý trávime spolu bude dlhší a intenzívnejší a druhý zase predpokladá, že zabije 2 muchy jednou ranou – spoločný čas = zieľame spoločný priestor a pozornosť si venujeme počas pokračujúceho randenia, ktoré teraz už čoraz viac prebieha doma.

Muži očakávajú, že im zostane rovnaký časový harmonogram, ako keď bývali sami alebo s rodičmi, ženy zase dúfajú, že všetok alebo aspoň väčšinu času  budú tráviť spolu. V realite tieto naše očakávania začnú na seba pomaličky narážať a stupňovať sa.

Sami o sebe si to ani neuvedomujeme a začneme to vnímať až vtedy, keď sa spoločný čas stane predmetom našich hádok. Jeden má pocit, že žije po boku spolubývajúceho/spolubývajúcej, kedy sa necíti byť pre toho druhého dôležitý/dôležitá.

Druhý má zase pocit, že mu chce partner/partnerka organizovať život a že sa musí stále prispôsobovať.

Obaja sa snažia situáciu vyriešiť tak, aby sa dostala do normálu, rozumej tomu tak, že chce, aby sa veci/situácie vyvíjali želaným smerom. A keďže pre oboch sa zdá byť ten smer odlišný, začína nikdy nekončiaci boj a súperenie. Kríza je už rozbehnutá a v takomto prípade začína byť dlhodobo neúnosná. Vzťah sa stáva krehký a stačí málo na to, aby prišla tvrdá rana alebo sa rozbil.

Na túto tému sme sa chvíľku zamysleli a rozprávali so Soňou Müllerovou na RTVS v Dámskom klube. Pozrite sa a vypočujte si tému „Muž ma vníma ako stíhačku“.

Vo videu nájdete niekoľko odporúčaní ako zvrátiť situáciu. Rozhovor začína 1:30:09

 

 

Pokiaľ vás téma zaujala a radi by ste sa o celom pozadí dozvedeli viac, vstúpte do nášho video kurzu, kde vás prevediem celým procesom krok za krokom a naučíte sa vyladiť svoj partnerský vzťah tak, aby vaše citové potreby už neboli predmetom vašich sporov.



Porozumiete tomu aké mužsko-ženské odlišnosti na seba vo vzťahu najčastejšie narážajúako ich ošetriť tak, aby bol aj vlk sýty a ovečka celá.
Myslím si, že táto téma si zaslúži viac priestoru, aby muži mali možnosť lepšie pochopiť svoje partnerky a ženy zase lepšie porozumieť partnerovým pohnútkam.

Pokiaľ máte pocit, že s vami táto téma rezonuje, budem rada, keď mi napíšete vaše postrehy a skúsenosti, či už z vášho života alebo vášho okolia.

Pokiaľ to bude možné, rada pripravím sériu buď článkov alebo videí, kde si budeme môcť vysvetliť pozadie konkrétnych situácií, ktoré budú prichádzať z vašich podnetov a nie sú súčasťou nášho video kurzu.

Vysvetlíme si niekoľko častých scenárov a budeme hľadať možné riešenia zmeny.

Písať môžete na zdenka@psychologicka.eu a do predmetu mailu mi prosím napíšte „dotaz k článku“.

Teším sa na vaše správy.

Zdenka

Zdenka Némethová
Som psychologička a trénerka vzťahov. Pomáham párom rozvíjať a žiť svoj láskyplným vzťah, pritom zostať samými sebou a žiť život podľa svojich predstav. Svojim klientom šetrím čas a energiu investovanú do pokusov a omylov, aby nestrácali svoju nádej a pozitívne vyhliadky prv, než sa priblížia k svojim cieľom.Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre