Osloboďte sa od minulosti a žite svoj láskyplný vzťah

Dnes si zas a znovu uvedomujem ako je pre naše vzťahy dôležité byť vysporiadaný so svojou minulosťou. Niekedy si myslíme, že naše vzťahy sú ovplyvňované iba našimi predchádzajúcimi partnerskými/mileneckými vzťahmi.

Realita je však taká, že nás a náš život vzťahy  veľmi ovplyvňujú … a to akékoľvek vzťahy.

Od nášho narodenia nás ovplyvňujú vzťahy s našimi rodičmi a blízkymi osobami a to aj vtedy, keď v našich životoch absentujú. Dokonca aj vzťahy k našim zvieracím miláčikom, či bábikám.

Niekedy, možno až príliš často si povieme: „Toto  nikdy nedopustím, aby sa stalo mojím deťom“ alebo „Už nikdy nedopustím, aby som sa niekedy v živote cítil takto a takto“, „Už nikdy nedopustím, aby sa mi ešte niekedy v živote stalo niečo podobné“…

A tak sa chtiac nechtiac programujeme a stávame vlastnými otrokmi, otrokmi vlastnej snahy byť v bezpečí a cítiť sa dobre, cítiť sa byť milovaný, patriť niekam… a mať veci pod kontrolou.

Potom raz nastane deň, kedy si uvedomíme, že nášho partnera vnímame úplne odlišne a že naňho reagujeme príliš podráždene a aj keď si uvedomujeme, že to je možno neprimerané, nevieme si s tým rady. Toto sa nám deje nejakú dobu až si vo vzťahu vypestujeme na svojho partnera silnú averziu, ktorá už je neovládateľná a jeho prítomnosť nám vadí natoľko, že neznesieme jeho prítomnosť.

Čím dlhšie táto situácia vo vzťahoch trvá, tým viac rán a poškodení nášmu vzťahu spôsobujeme. Preto neváhajte a čím skôr vyhľadajte odbornú pomoc.

Spočiatku sa snažíme tieto signály vo vzťahu ignorovať, vyhovárame sa na náročné obdobie, stres a vyťaženosť a v kútiku duše dúfame, že to raz pominie a keď sa vonkajšie okolnosti zmenia, bude všetko dobré.

Ľudia sa snažia najskôr komunikovať a aktívne riešiť vzniknutú situáciu. Tým, že podráždenosť pretrváva (komunikácia sa stáva deštruktívna a vzťahu skôr škodlivá), prichádza zúfalstvo a bezmocnosť situáciu riešiť. Neskôr sa snažia radšej utiahnuť do úzadia a dávať druhému priestor, aby si človek sám vyriešil, čo potrebuje. Keď ani toto nepomáha, človek sa snaží adaptovať na vzniknutú situáciu a prichádza rezignácia a pocit neschopnosti situáciu riešiť a zmeniť.

Toto obdobie môže prebiehať rôzne dlhú dobu a vôbec nemusí byť výrazné a zjavné. Emocionálne môže prebiehať pod povrchom a navonok sa môže prezentovať  len akási naučená maska.

Dokonca sa môže stať, že sám človek, ktorému sa to deje, si nemusí vôbec uvedomovať, že sa niečo deje. Býva to väčšinou vtedy, keď sú pocity tak výrazné a nepríjemné, že sa od nich dištancujeme a potlačíme ich, aby nás neotravovali a nezaťažovali.

V našom živote to môže mať podobu toho, že napriek tomu, že zažívame príjemné situácie, nedokážeme si ich úplne vychutnať, cítime hlad po príjemnom pocite, prichádza depresia.

Na fyzickej úrovni sa to môže prejaviť neprimeranou únavou, ktorú často pripisujeme počasiu (tým nechcem vylučovať vplyv počasia J), snahou oddychovať, viac spať, možno zajedať, viac fajčiť, piť alkohol, viac pracovať alebo mať viac zaujímavých aktivít, ktoré zamestnajú našu myseľ a umožnia necítiť to, čo sa derie na povrch.

Môže trvať od týždňov až po niekoľko rokov…

A keď padne aj posledná kvapka a pohár pretečie, buď bojujeme (to je skôr v počiatočných fázach) alebo sa hráme na mŕtveho chrobáka (keď sa snažíme ignorovať skutočnosť a tvárime sa, že problém neexistuje) alebo utečieme. Útek a únik sú najčastejšie reakcie, ktoré sa tiahnu celým procesom.

Samozrejme záleží aj od našej osobnosti a od typu našich stratégii, ktoré sú nám vlastné.

Zvyčajne toto býva chvíľa, kedy ľudia vyhľadávajú odbornú pomoc a prichádzajú do manželskej poradne. Tých zranení je vo vzťahu často príliš veľa a chuti a motivácie to zmeniť málo. Niekedy už nezostáva ani nádej.

V takýchto chvíľach je zmena veľmi náročná, nie však nemožná.

Vyžaduje:

  • maximálnu otvorenosť a ochotu počúvať, čo mi ten druhý rozpráva;
  • ochotu pozrieť sa pravde do očí;
  • ochotu zložiť zbrane a prestať bojovať;
  • ochotu začať od seba;
  • schopnosť pozrieť sa na svoju minulosť a oslobodiť sa od jej záťaže;
  • odstrihnúť pupočnú šnúru od svojich rodičov;
  • vykročiť zo zóny pohodlia;
  • schopnosť nevzťahovať si veci na seba;
  • schopnosť priznať si chybu;
  • povedať prepáč;
  • odpustiť (sebe aj partnerovi);
  • priľnúť jeden k druhému – byť ako tím.

Sú to veci, ktoré obsahuje každý láskyplný vzťah. Môžete sa k tomu dopracovať aj vy. Netreba zotrvávať v starých návykoch. Radšej ich nahraďte novými, pozitívnymi, ktoré budú podporovať váš láskyplný vzťah.

Čím skôr začnete robiť zmeny, tým skôr si budete môcť užívať svoj láskyplný vzťah. Ak sa vám niečo podobné deje, nečakajte a objednajte sa hneď teraz.

Zdenka Némethová
Som psychologička a trénerka vzťahov. Pomáham párom rozvíjať a žiť svoj láskyplným vzťah, pritom zostať samými sebou a žiť život podľa svojich predstav. Svojim klientom šetrím čas a energiu investovanú do pokusov a omylov, aby nestrácali svoju nádej a pozitívne vyhliadky prv, než sa priblížia k svojim cieľom.Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre