Obzerá sa za každou sukňou

Je to vo vzťahu prekážkou alebo sa to máme ako ženy naučiť rešpektovať? Znamená to, že nás partner neľúbi? Máme sa mať na pozore? Ako docieliť to, aby sa to už nedialo?

Bežia vám tieto alebo im podobné otázky hlavou?

Pokúsim sa dnes túto tému rozobrať z rôznych pohľadov. Priebežne si robím vlastný prieskum a zisťujem že aj ženy, rovnako ako muži majú tendenciu obzrieť sa za opačným pohlavím.

Ako je to možné, že to muži neriešia? Prečo sa o tom toľko nehovorí? Prečo to niekomu prekáža a niekomu je to jedno?

Keď som sa nad tým zamýšľala, vychádza mi z toho jeden podstatný fakt. Keď sa na vzťah pozrieme pod lupou zisťujem, že tým dôležitým rozdielom je pocit dôležitosti a istoty vo vzťahu.

Poďme sa na to pozrieť hlbšie.

To, čo je pre nás ženy prirodzené, je dávať najavo mužovi lásku a to akýmkoľvek spôsobom. Máme tendenciu viac hovoriť: „ľúbim ťa“, rady sa staráme o druhých, rady dávame druhým najavo čo sa nám páči a čo nie, veľmi intenzívne máme potrebu zdieľať to, čo sa s nami odohráva.

Inými slovami by sa dalo povedať, že z tohto pohľadu sme čitateľnejšie oproti mužom (vo väčšine ostatných vecí sme pre mužov komplikované). Muži to s citmi majú väčšinou naopak. Svoje emočné prežívanie si starostlivo schovávajú pre seba. Niekedy mám pocit, že aj sami pred sebou akoby stratili prístup k svojim emóciám – pozor to však neznamená, že nič necítia. Iba si neuvedomujú, čo to je a nevedia pocity tak detailne pomenovať a uchopiť ako ženy.

Tým pádom sa dá povedať, že muž v partnerskom vzťahu skôr vie, či ho žena ľúbi alebo nie (nemám na mysli situácie spoznávania sa a chodenia J). Môže cítiť väčšiu istotu oproti ženám, ktoré nemajú prístup k partnerovmu prežívaniu. Sú viac zneisťované signálmi, ktoré muži vysielajú, že na základe toho majú tendenciu si vysvetľovať mužské správanie ako prejav nelásky.

Pre mužov je veľmi dôležitý rešpekt a priestor pre seba, rovnako ako aj finančné zabezpečenie. Toto sú často potreby, ktoré sa prirodzene snažia svojím partnerkám prejavovať. Veľa žien, však tieto prejavy vníma skôr ako prejav odmietania a emočného odstupu. Ako je to možné?

Keď sa muž snaží žene dopriať priestor pre seba, často krát to vyznie, akoby s ňou nechcel tráviť čas a žena si často myslí, že je mužovi na ťarchu. Pritom sa jej snaží dopriať to, čo je pre neho veľmi dôležité. Iná situácia rešpektu. Veľa krát sa stretávam s tým, že sa muži snažia vyhovieť svojim partnerkám, dokonca robia veľa vecí, ktoré sú im proti srdci ako prejav svojej lásky a pre domácu pohodu a ženy to často nevidia. Je to spôsobené aj tým, že muži nemajú vo zvyku o týchto veciach komunikovať.

Takto by som v príkladoch mohla pokračovať ešte dlho. Vráťme sa však k našej pôvodnej téme, prečo sa ženy cítia zle, keď sa muž otočí za inou ženou a prečo to mužom tak nevadí.

Už predchádzajúcimi príkladmi som sa snažila vám trochu priblížiť tú podstatnú myšlienku, či fakt, že ženy sú vo vzťahoch úspešnejšie v tom ako dávajú svojmu partnerovi najavo lásku, pocit, že je partner pre nich dôležitý a tým vlastne zvyšujú pocit istoty. Preto, aj keď sa pozrú po inom, vedia citlivo ošetriť pocity svojho partnera.

Druhá vec, ktorá mi z toho vyplýva je, že pokiaľ je partnerský vzťah napĺňajúci, tak aj napriek pozorovaniu svojho okolia nemá ani jedná zo zúčastnených strán zlý pocit.

Pokiaľ táto situácia prebieha a ja sa necítim dobre, svoju pozornosť by som zamerala na seba a pátrala po tom:

  • Čo všetko mi vlastne vo vzťahu prekáža, s čím nie som spokojná
  • Aké sú moje očakávania od partnera
  • Prečo mi to vadí práve teraz?

Riešenie:

  • Hovoriť o tom s partnerom (až keď mám ujasnené predchádzajúce otázky a poznám ich odpovede)

Držím vám palce.

Zdenka Némethová
Som psychologička a trénerka vzťahov. Pomáham párom rozvíjať a žiť svoj láskyplným vzťah, pritom zostať samými sebou a žiť život podľa svojich predstav. Svojim klientom šetrím čas a energiu investovanú do pokusov a omylov, aby nestrácali svoju nádej a pozitívne vyhliadky prv, než sa priblížia k svojim cieľom.Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre