Je to cesta, ktorú potrebujeme začínať každý deň, aj keď budeme unavení, chorí, smutní, či veselí a vzťah nám bude prekvitať. Keď je nám zle, zdá sa nám to prirodzené pre vzťah niečo urobiť. No ak nám je dobre, prestávame robiť to, čo nám pomohlo cítiť sa dobre a tak časom sa točíme v začarovanom kruhu.
Nemusí to tak však byť a zostať. Začať môžete už hneď teraz.
Keď sa vo vzťahu dostaneme do stavu, že dlhodobo cítime smútok, začíname si zúfať. Spočiatku sa snažíme dosiahnuť zmenu, no keď vyskúšame všetky možnosti a želaný výsledok sa nedostaví, začne pochybovať. Dostávame sa do kúta a sme nešťastní. Veľmi túžime po láske a blízkosti, namiesto toho cítime bariéru a chladný odstup.
Deje sa to dokonca aj vo vzťahoch, kde si pár hovorí ako im to spolu klape, že nemajú starosti ako väčšina smrteľníkov a nemusia riešiť peniaze, bývanie, prácu… sú „zohratí ako tím“, logistika okolo detí funguje, sú ako najlepší priatelia…
Je to naozaj všetko to, po čom sme kedy túžili? Akoby sme ustrnuli v živote, o ktorom sa všade navôkol hovorí, že keď ho človek dosiahne, tak bude šťastný. Médiá, kultúra a naše okolie nám ukazujú (diktujú?) ako máme žiť, kedy by sa človek mal cítiť byť šťastný… Ale je to naozaj tak?
Pre vzťah je to kľúčová otázka. Bez toho, aby sme si boli vedomí tých všetkých maličkostí, ktoré prispievajú k tomu, aby sme sa cítili šťastní, budeme o šťastí len snívať a nie vždy sa nám podarí ho naozaj naplniť a prežívať vo vzťahu.
Každý človek je jedinečný. Sme originál, ktorý má svoje jedinečné potreby a aj svoje spôsoby ako prežívať šťastie. Pre niekoho môže byť naplnením tej šťastnej chvíľky byť a zotrvávať v objatí milovaného človeka, pre iného to môže byť slovíčko „ľúbim ťa“, pre niekoho môže byť šťastím zastaviť sa a byť len v prítomnom okamihu a vnímať seba, svoje okolie, môže to byť nezištný skutok, ktorý vykonáme alebo dokážeme prijať od iného človeka… Môže to byť čokoľvek.
Bez tohto poznania od svojho partnera stále niečo očakávame a sami vlastne nevieme čo to je. Myslíme si, že keď sa nám toto „niečo“ vyplní, budeme šťastní a podľa šťastia to spoznáme.
Ťažký to oriešok pre nášho partnera, či partnerku. Je postavený pred obrovskú horu, ktorú musí zdolať a dokonca sám musí prísť pokusom a omylom na to, ako to má urobiť.
Toto je veľká chyba, ktorej sa nevedomky vo vzťahu dopúšťame. A má to nepríjemné dôsledky. Náš partner vynakladá veľké úsilie na to, aby nás urobil šťastnými, no tým, že sa netriafa priamo do čierneho, jeho snahu ani nevnímame, dokonca ho ešte aj kritizujeme.
A keď sa náhodou pošťastí a podarí sa mu urobiť nám radosť, máme tendenciu to komentovať slovami „škoda, že to nerobíš častejšie“, čo môžeme vnímať ako výčitku. A potom sa čudujeme, že náš partner rezignuje a hovorí, že nech urobí tak, či onak, nikdy to nebude pre nás dosť dobré.
Začať potrebujeme od seba, tento krát však rozjímaním o tom, čo nám robí radosť a robí nás šťastnými.
Obaja si napíšte si celý zoznam vecí, ktoré vás robia šťastnými. A keď to budete mať môžete sa o tom spolu porozprávať.
POZOR! Počúvajte čo vám partner hovorí.
Muži, Vaša partnerka môže mať na zozname veci, ktoré sa Vám budú zdať nepodstatné, nedôležité blbostičky, či malichernosti. Pre ňu však majú dôležitý význam a preto sú dôležité aj pre láskyplný vzťah.
Ženy, Váš partner môže mať na zozname veci, ktoré nebudú súvisieť s Vami alebo sa budú týkať toho, že potrebujú istý čas tráviť bez Vás. Je to v poriadku. Sú to pre muža dôležité okamihy, ktoré žena ťažko pochopí, potrebujeme sa to naučiť rešpektovať ako súčasť jeho potrieb. Majte na pamäti, že keď Váš muž potrebuje chvíľku času pre seba, neznamená to, že Vás neľúbi!
„Nikdy nebudete 100% pripravení na zmenu. Nečakajte na vhodnú príležitosť, začnite hneď teraz.“
Tak do toho 🙂
Budem rada, keď mi napíšete vaše postrehy: zdenka@psychologicka.eu